RADNO VREME

  • Ponedeljak - Petak....08:00 - 20:00
  • Subota...........................09:00 - 15:00
  • Nedelja..................................zatvoreno
Kontaktirajte nas

Zakažite pregled

INTERNA MEDICINA | ALERGOLOGIJA

Alergijske bolesti predstavljaju bolesti savremenog doba i u neprestanom su porastu. Daju veoma različite simptome, s obzirom na to da se alergija može javiti na bilo kom organu.
Alergološke probe (kožni prick test) predstavljaju najčešće korišćene testove u dokazivanju alergije. Mogu se koristiti dve palete alergena:

  • Inhalatorni (oni koji se unose disanjem)
    1. kućna prašina,
      kućna grinja,
      poleni,
      životinjska dlaka,
      buđ,
      itd...

  • Nutritivni (oni koji se unose hranom)
    1. jaja,
      pšenično brašno,
      mleko,
      koštunjavo voće,
      soja,
      kivi.

Ovaj test je efikasan za otkrivanje ranih alergijskih reakcija, koje su izazvane antitelima klase IgE, i koje najčešće daju simptome alergija, u vidu kožnih manifestacija (koprivnjača - urtikarija), problema sa gornjim disajnim putevima (alergijski rinitis, polenska kijavica), tegoba sa očima (alergijski rinitis, polenska kijavica), tegoba sa očima (alergijski konjuktivitis) i sa plućima (alergijska astma).
Samo testiranje izvodi se tako što se na kožu podlaktice u kapima nanose suspektni alergeni male koncentracije. Kroz svaku kap se lancetom napravi blagi površni ubod kako bi se omogućio kontakt alergena sa ćelijama potkožnog sloja. Ukoliko postoji alergija na neki od testiranih alergena, na tom mestu će se posle određenog vremena pojaviti crvenilo, otok i svrab. Lekar posle 20 min vrši merenje odgovora.
Radi uspešnog izvođenja alergijskih kožnih proba, neophodno je prekinuti uzimanje antihistaminika, a po potrebi i nekih drugih lekova (o čemu se treba konsultovati sa lekarom prilikom zakazivanja testa).

SPIROMETRIJA

Spirometrija je standardizovana, objektivna, neinvazivna metoda za dijagnostikovanje plućnih bolesti i omogućava praćenje zdravstvenog stanja pluća. To je osnovni test sa kojom se počinje ispitivanje disajne funkcije.


Šta se meri spirometrijom?


Spirometrijskim ispitivanjem se određuju:


  • Plućni volumeni i kapaciteti: (FVC (forsirani vitalni kapacitet), FEV1 (forsirani ekspirijumski volumen u prvoj sekundi), odnos FEV1/FVC, PEF (vršni ekspirijumski protok) , FEF (forsirani ekspirijumski protok pri različitim volumenima pluća-75%, 50%, 25%).
  • Disajni volumeni u funkciji vremena (kriva protok/volume)

  • Kome treba raditi test?


    • Aktuelnim ili bivšim pušačima,
    • Osobama koje udišu prašinu, dim, isparenja ili hemikalije na poslu,
    • Osobama koje dugo kašlju,
    • Osobama koje ostaju bez daha kada brzo hodaju,
    • Osobama koje već koriste lekove za plućne bolesti

    Tumačenjem dobijenih rezultata spirometrije razlikujemo normalnu disajnu funkciju od opstruktivnog ili restriktivnog poremećaja ventilacije.

    Pre početka testa stručno osoblje objasni svrhu testa i način na koji se on izvodi. Čist usnik sa antibakterijskim filterom se postavi na aparat. Osoba koja se testira treba da sedi uspravno na stolici sa naslonom, sa blago raširenim nogama na zemlji. Tokom testa radi izbegavanja disanja na nos, ispitaniku se stavlja štipaljka. Osoba koja se testira čvrsto obuhvati usnik ustima , najpre mirno diše preko usnika (filtera), zatim učini duboki puni udah i odmah zatim brz i snažan potpuni izdah, i završava potpunim snažnim udahom.


    Dobijeni rezultati se upoređuju i određuje se procenat ostvarene vrednosti u odnosu na tablične vrednosti koje su sačinjene na osnovu pola, godina, visine.


    Na rezultate testa mogu da utiču određene aktivnosti kao što su pušenje, konzumiranje kafe I obilnih obroka, obavljanje napornih vežbi, te pacijentu treba savetovati da to izbegne pre testiranja.


    Šta se dešava ako rezultati testa ukazuju na poremećaj funkcije pluća?


    Ukoliko se utvrdi poremećaj funkcije pluća, lekar može da zatraži da ispitivana osoba najpre udahne lek koji olakšava disanje (bronhodilatator), a zatim se nakon 10–15 minuta ponovi spirometrijsko testiranje (bronhodilatataorni test).


    Na ovaj način se utvđuje da li će upotreba leka za bronhodilataciju (“pumpica”) popraviti disanje, tj. funkciju pluća. Način na koji ispitivana osoba reaguje na bronhodilator može lekaru ukazati na to da pacijent ima astmu (značajno poboljšanje nakon uzimanja bronhodilatora) ili HOBP (manje poboljšanje nakon uzimanja bronhodilatora).


    Indikacije za izvođenje testa su :


        - Dijagnoza i praćenje toka lečenja astme, hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP-a) hroničnog bronhitisa, plućnog emfizema, plućne fibroze itd.
        - Procena radne sposobnosti
        - Procena sposobnosti sportista
        - Preoperativna procena rizika za anesteziju ili operativni zahvat u kardiotorakalnoj hirurgiji
        - Merenje nivoa odgovora organizma tokom lečenja stanja i bolesti koje se mogu pratiti spirometrijom
        - Dijagnostika disfunkcije glasnih žica

    Kontraindikacije za izvođenje testa su:


        - sveži infarkt miokarda u poslednjih mesec dana
        - hemoptizije nepoznatog porekla,
        - pneumotoraks,
        - sveža plućna embolija,
        - skorašnja hirurgija oka,
        - aneurizma (torakalna, abdominalna, cerebralna),
        - skorašnje abdominalne i grudne hiruške procedure,
        - akutni poremećaji koji ometaju izvođenje testa (povraćanje, proliv i sl.)

    Infekcija SARS-COV-2 virusom je najaktuelnije oboljenje poslednjih godinu dana u celom svetu. Pacijenti nakon preležane akutne faze bolesti Covid-19 susreću se sa velikim brojem komplikacija bez obzira da li su lečeni ambulantno ili u bolničkim uslovima.


    U postcovid periodu uz osećaj hroničnog zamora, dominiraju simptomi od strane respiratornog trakta kašalj, otežano disanje, teskoba u grudima, nedostatak vazduha. Česti su i bolovi u zglobovima i mišićima, osećaj stezanja u grudima, te glavobolja, nesanica, gubitak čula ukusa i mirisa.


    Rezultat svega toga je umanjena sposobnost obavljanja jednostavnih aktivnosti svakodnevnog života.


    Dokazano je da kod postcovid pacijenata nakon ozdravljenja dolazi do smanjenja plućne funkcije i otežanog disanja. Period I stepen oporavka su individualni.


    Plućna fibroza predstavlja jednu od najtežih komplikacija koje se javljaju kod pacijenata koji su preležali Covid 19 infekciju. Ona ostavlja trajne ožiljke na plućnom tkivu. Napredovanje plućne fibroze je moguće usporiti, a ponekad čak i zaustaviti ako se pravovremeno dijagnostikuje.


    Pregled pulmologa uz procenu funkcije pluća spirometrijom je neophodan kako bi se primenila individualno najbolja terapija u cilju poboljšanja funkcije pluća.

    Kontakt telefon:
    (031) 602-402

    Adresa
    Međaj 7, Užice

    Email
    office@artemida.rs